A fegyelmi büntetések alkalmazásának aspektusai

A fegyelmi büntetések alkalmazásának aspektusai

A fegyelmi büntetések alkalmazásának lehetőségét a jelenleg hatályos munka törvénykönyve teremtette meg 2012 nyarán, melyet korábbi cikkünkben már ismertettünk. Ezt a cikket IDE kattintva érheti el.

E heti adásunkban Hoffmann Gábor, az euCSOPORT munkajogi szakértője a fegyelmi büntetések alkalmazási feltételeiről mesél és arról, hogy miként lehet ezeket konfliktusmentesen bevezetni egy szervezetbe.

Az úgynevezett fegyelmi büntetésre akkor van lehetőség, ha azt kollektív szerződés, annak hiányában a munkaszerződés tartalmazza: fontos leszögezni tehát, hogy továbbra sincs lehetőség bármilyen fegyelmi felelősségre vonást alkalmazni ?csak úgy?, amennyiben ennek lehetősége és mikéntje nincs előre meghatározva, és a felek között szerződésbe lefektetve.

A fegyelmi felelősség szabályaiból adódóan ilyen jellegű büntetést csak rendkívül egyszerű esetekben lehet a munkavállalóval szemben alkalmazni, ugyanis bonyolultabb, nehezebben felderíthet vagy tényállásfüggő megítélésű esetek kezelésére e módszer nem feltétlenül alkalmas.

A fegyelmi büntetés lehetőséget ad a munkáltatónak arra, hogy az elbocsájtás helyett valamilyen enyhébb, a munkavállaló számára mégis észrevehető szankcióval éljen, amennyiben a munkavállaló valamilyen nem kívánt magatartást tanúsít. A korábban erre a célra alkalmazott írásbeli figyelmeztetések bár egy elbocsájtás indokának alátámasztására alkalmasak voltak, azonban különösebb visszatartó erővel nem minden esetben rendelkeztek.

Fegyelmi büntetésként praktikusan pénzbírságra célszerű gondolni. A pénzbírság mértéke a törvény szerint továbbra sem haladhatja meg a munkavállaló egy havi alapbérét, illetve nem lehet a munkavállaló személyiségi jogát vagy emberi méltóságát sértő.

A fegyelmi büntetések alkalmazásának néhány tipikus esete:

  • A munkavédelmi eszközök viselésének elmulasztása. Amennyiben a munkáltató egyértelművé teszi, hogy hol milyen munkavédelmi eszközt kell viselni vagy használni, és a munkavállaló ezt elmulasztja, akkor a munkavállaló meghatározott összegű (pl. bakancs viselésének elmulasztása: 10.000.-, sisaké 25.000.- Ft) bírsággal sújtható.
  • Dohányzási szabályok megsértése. Amennyiben a munkavállalót munkaidőben ?szüneten kívül-, és/vagy nem kijelölt dohányzóhelyen való dohányzáson kapják, akkor bírsággal sújtható. Pl.: munkaidőben dohányzás: 10.000.- Ft. Nem kijelölt helyen dohányzás: 10.000.- Ft. Munkaközi szüneten kívül nem kijelölt helyen dohányzás: 20.000.- Ft.
  • Előírt formaruha viselésének elmulasztása 5.000.- Ft pénzbírsággal sújtható.

A sor és a büntetési tételek összege tetszőlegesen, és az egyes cégek adottságainak megfelelően módosítható, a fenti összegek és tényállások szigorúan csak a példa kedvéért lettek megfogalmazva.

„Bár a fegyelmi büntetéseket célszerű ilyen egyszerűen eldönthető kérdések kezelésére alkalmazni, a hátrányos jogkövetkezmények alkalmazását, a büntetések alapjául szolgáló tényállásokat érdemes jegyzőkönyvben rögzíteni, és tanúkkal igazoltatni. Itt sem kell nagyon komoly dolgokra gondolni: ?XY munkavállaló a mai napon 10:22 perckor a II.-es üzem üzemi területén a számára előírt és rendelkezésére bocsájtott munkavédelmi bakancs és védősisak nélkül tartózkodott. A jogsértés időpontjában a kötelező védőeszközök viselésére felhívó tábla jól láthatóan volt elhelyezve. A jogsértést aláírásával tanúsítja Tanú 1 és Tanú 2. A munkavállaló a jogsértést aláírásával elismerte/nem ismerte el. Dátum, tanúk, aláírás.? ” – mesélte Hoffmann Gábor, munkajogi szakértő

A fegyelmi felelősség szabályainak bevezetése érzékenyen érintheti a munkavállalókat, hiszen korábban is létező, de ilyen formában nem szankcionált kötelezettségek válnak ennek folytán a napi gyakorlat részévé. A kompenzáció nélkül kilátásba helyezett retorziók negatív hatással járhatnak a munkavállalók moráljára, teljesítményére, ezért bevezetésükkor célszerű valamilyen ellentételezést nyújtani. A fegyelmi büntetések bevezetése és következetes betartatása a fegyelem növekedését hozza. A fegyelem növekedése a munkamorál növelésével a termelékenység növekedését hozza, a termelékenység növekedése pedig növeli a felosztható jövedelmet. Ezért célszerű a fegyelmi büntetések bevezetésével egy időben a munkavállalók bérét, vagy valamilyen juttatását megnövelni, így a munkavállalók az új, számukra hátrányos lépések bevezetését nem egyoldalú, ellenük irányuló lépésként fogják értelmezni.

Fontos körülmény, hogy kollektív szerződés hiányában fegyelmi büntetéseket csak a munkaszerződésben rögzített módon lehet alkalmazni. A munkaszerződések ennek megfelelő módosítását a munkavállalók azonban nem kötelesek elfogadni, a módosítási ajánlat megtagadása pedig nem szolgálhat a munkavállaló munkaviszony megszüntetésének alapjául.

A körültekintően bevezetett fegyelmi felelősség intézménye jótékony hatással lehet a jól teljesítő kollégák munkamoráljára, a termelékenységre, és általában a vállalkozás sikerére.